Робота будь-якого бізнесу – це завжди баланс на межі ризику втрати вигоди та необхідності виконати законодавчі обмеження. Законодавство, яке регулює діяльність підприємців, не завжди є сталим, чітко сформульованим, а в деяких випадках взагалі може трактуватися по-різному. Додайте до цього тлумачення на власний розсуд чиновниками державних органів юридичних фактів або певних дій суб’єкта господарювання. Тому навіть прозоре й виважене формування звітності підприємства може завершитися несподіваною перевіркою фіскальної служби. І тоді здається, що іншого виходу, ніж сплатити штрафні санкції, навіть якщо «порушення» сталися без умисних дій підприємства, не існує.
Однак захистити бізнес можливо, діючи цілком у рамках закону. Хоча в цьому випадку треба одразу бути готовим до таких форс-мажорних подій і діяти на упередження виникнення кризової ситуації.
Компанія SV Law Agency пропонує послуги із супроводу при податкових перевірках у вигляді комплексної юридичної підтримки клієнта. Спеціалісти компанії в такому разі:
- забезпечать захист економічних інтересів компанії;
- сформують і погодять з власниками бізнесу активну юридичну позицію у взаємовідносинах з відповідними службами, податковими органами;
- здійснюватимуть професійний юридичний захист інтересів компанії у взаємодії з правоохоронною системою, зокрема в суді та під час адміністративного чи кримінального провадження.
Експерти-юристи, які працюють в SV Law Agency, застосовують для захисту бізнес-активів підприємства всі наявні досудові та судові способи, які пропонує законодавство України та практика розгляду справ у суді, ратифіковані Україною міжнародні юридичні документи.
Як можуть перевірити компанію податківці
Види податкових перевірок в Податковому кодексі чітко визначені. Як зазначає 75 стаття ПКУ, контролери з податкової можуть прийти з камеральною, документальною або фактичною перевіркою.
Документальні перевірки можуть бути, своєю чергою, плановими чи за межами затвердженого плану. Перевірка суб’єкта господарювання в цьому випадку може здійснюватися також з виїздом на місце ведення бізнесу або без такої дії.
З камеральними і документальними перевірками все більш-менш зрозуміло: проводити їх можна лише на підставі та у спосіб, який визначений Податковим кодексом. Тобто тут трактувань і різночитань значно менше, а іноді їх практично немає.
Однак фактичні перевірки регулюються не лише ПКУ, але й всім обсягом чинного законодавства, де прямо вказано на те, що це є питанням податківців.
Проте навіть те, що камеральні перевірки, наприклад, проводяться лише за наявними документами у приміщенні податкового органу, не полегшує життя бізнесу. Визначених у ПКУ підстав лише для цього виду перевірки є одинадцять!
Щодо фактичної перевірки, то це аудит безпосередньо на підприємстві, і обсяг підстав тут майже невичерпний. Можна згадати хоча б такий пункт підстав для проведення відповідної перевірки: дотримання законодавчих обмежень щодо обігу готівки чи розрахункових операцій.
Чи можна самостійно захиститися під час податкової перевірки
Теоретично самостійний захист можливий. Але для цього необхідно використати значні ресурси компанії та фактично призупинити діяльність бізнесу, адже для відповідей податківцям необхідно залучити кращих фахівців.
Такі дії невигідні для підприємства, оскільки втрати робочого часу провідних спеціалістів компанії можуть позбавити контрактів, які наступного дня укласти вже буде неможливо. Так само – не буде змоги оформити відповідні документи для сплати компанією рахунків, звірки кредиторсько-дебіторського балансу з великими постачальниками або покупцями продукції та здійснити інші дії, які впливають на економічне «здоров’я» бізнесу.
У такому випадку юридичний супровід при перевірці податковою – справжній порятунок для бізнесу. Водночас – це беземоційний характер діалогу з представниками держави, які почали перевіряти діяльність суб’єкта господарювання.
Які підстави невиконання норм законодавства, що здаються важливими для бізнесу, не будуть враховуватися під час перевірки
Очікувати, що перевірка податківцями мине хоча б без дрібного фінансового покарання, не варто. Нестійкі, швидкозмінні правила ведення бізнесу, зафіксовані у численних законодавчих та підзаконних актах, можуть стати підставою для того, щоб отримати штраф при податковій перевірці. Складно пояснити службовцям податкової, що у вашому випадку могли діяти непереборні обставини, як-от:
- наслідки блекаутів, які призвели до виходу з ладу комп’ютерної системи або втрати частини електронної документації;
- воєнні дії, ворожі удари по критичній та цивільній інфраструктурі, коли документація контрагентів чи навіть самого підприємства може бути фізично знищена;
- спад економічної активності, що змушує шукати шляхи виживання підприємства, виконуючи при цьому угоди, які можуть бути на межі законодавчих норм.
Саме тому варто розраховувати допомогу юридичних захисників, які мають значний досвід розв’язання подібних проблем.