Всім добре відомо, що саме податки є основним джерелом доходів бюджетів різних рівнів. Але в деяких випадках бажання податкових органів забезпечити виконання покладеної на них фіскальної функції призводить до затвердження доволі суперечливих рішень. За результатом їх розгляду добросовісний платник податку може стати «ризиковим» з багатьма негативними наслідками.
Слід зазначити, що платник податку на додану вартість набуває зазначеного статусу, якщо контрольні органи мають про нього наступну інформацію:
Його було оформлено або переоформлено на підставі недійсних або підроблених документів.
Реєстрація платника податків у державних органах була проведена з подальшою передачею суб’єкта діяльності у володіння чи управління померлим або особам, що зникли безвісти, чи тим, яких взагалі не існує.
Реєстрація фізичні особи в органах податкової служби була здійснена щодо людей, які не мали наміру займатися фінансово-господарською діяльністю або здійснювати певні повноваження.
Зареєстрована в органах державної реєстрації особа проводила фінансово-господарську діяльність без відома та згоди на це керівників.
Платник збору на додану вартість, тобто юридична особа, не відкрив відповідних рахунків у вітчизняних банках.
Суб’єкт оподаткування не надіслав органу, який здійснює контроль, ПДВ-звітність за два останні податкові періоди.
Платник податку на прибуток підприємств не надав контрольному органу фінансову документацію за останній звітний період.
Крім того, податкоплатник визнається «ризиковим» в тому разі, якщо під час перевірок органами контролю відкривається інформація, яка вказує на сумнівне здійснення господарських операції, зазначених у поданих для проведення реєстрації податкових накладних.
Якщо результати перевірки автоматизованою моніторинговою системою платник, який оформив накладну чи розрахунок коригування, відповідає хоча б одному з показників ризикованості, реєстрація такого ПН/РК зупиняється. У рішенні, що приймається податковими органами, неодмінно вказується підстава, яка призвела до того, що конкретний платник податків набуває статусу «ризикового».
Що робити платнику податків для виключення з переліку ризикових
Про набуття статусу «ризикового» платник податків зазвичай дізнається зі свого електронного кабінету. Далі він має можливість довести контрольним органам свою невідповідність зазначеним критеріям. Приводом для проведення розгляду цього питання можуть бути наступні документи:
довіреності, договори або акти, складені керівним органом, де вказані повноваження осіб, які отримували товари чи продукцію в інтересах суб’єкта оподаткування;
первинна документація щодо постачання або придбання товарів чи послуг, зберігання та доставлення, завантаження чи розвантаження продукції, складські звітності, у тому числі різні рахунки-фактури, акти прийняття-передавання товарів та інша документація, яка використовується в галузі залежно від її специфіки;
банківські виписки стосовно транзакцій з особових рахунків або інші важливі папери;
документи, які доводять відповідність продукції, наприклад, паспорти якості або сертифікати, коли їх наявність прописана в договорі або визначена законодавчими актами;
інші докази, які підтверджують невідповідність суб’єкта оподаткування критеріям ризиковості.
Згідно з результатами розгляду описаних документів орган контролю приймає певне рішення. Але на практиці часто трапляються ситуації, коли після ухвали рішення про внесення платника до переліку «ризикових» він потрапляє у стан правової невизначеності. Виникає така ситуація тому, що орган, який контролює підприємницьку діяльність, не повідомляє, які саме документи необхідно подати для виключення його із вказаного переліку. У такому випадку хоч і з’являється шанс оскаржити рішення органів контролю у судовому порядку, але виникає необхідність збору всіх можливих документальних доказів для спростування рішення, прийнятого податковим органом.
Слід також зазначити, що внесення платника податку до переліку «ризикових» у будь-якому випадку призводить до негативних наслідків. Вони проявляються у вигляді зупинки реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних усіх поданих ним документів. Такі проблеми ще й тягнуть за собою репутаційні ризики для платника податку.
Куди звертатися
Допомогти з виключенням з переліку «ризикових» платників податку може компанія SV Law Agency. Від описаної проблеми не застрахована жодна юридична особа, навіть та, що сумлінно сплачує всі податки. Через недосконалість нормативно-правової бази та різні бюрократичні перепони позбутися негативного статусу не так вже й легко. Саме тому треба звертатися до професіональних юристів, які відмінно знаються на податковому законодавстві та зможуть виконати всі вимоги податкових органів для зняття зазначеного статусу.
Аналізуючи юридичну практику, можна стверджувати, що адміністративне та судове оскарження рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості з подальшим зобов’язанням комісії податкового органу виключити платника податку із цього переліку є достатньо перспективним. Висококваліфіковані спеціалісти компанії SV Law Agency завжди діють в інтересах клієнтів, тому працюють над їх захистом максимально ефективно.
Спеціалізацією компанії є адміністративні/податкові спори. Найчастіше позивачами в таких справах є органи Державної фіскальної служби. Юристи компанії мають великий досвід в оскарженні рішень контрольних органів як в адміністративному, так і в судовому порядку. У переважній більшості випадків вони виходять переможцями з таких спорів та успішно оскаржують рішення суб’єктів владних повноважень на всіх стадіях судового процесу, а також контролюють виконання прийнятих рішень. Вони представляють інтереси фізичних, юридичних осіб, а також захищають їх права та інтереси від порушень з боку органів державної влади.