Дебіторська заборгованість – це сума, яку потрібно сплатити підприємству за поставлені товари або за вже надані послуги. З’являється вона в результаті того, що багато підприємців продають свої товари та пропонують послуги в кредит або реалізують продукцію за готівку. Клієнти, які купують у кредит, спочатку отримують товар або послугу, а потім їм приходить рахунок-фактура. Переважно для оплати відводиться певний період, він може складати від місяця до року. Саме протягом цього кредитного періоду неоплачена сума вважається заборгованістю дебіторів на підставі рахунку-фактури.
Якщо розглядати дебіторську заборгованість з точки зору бізнесу, то можна розрахувати, скільки готівки ще не отримано від клієнтів. Важливо розуміти, що вказаний термін стосується не лише кількості, а й самого процесу сплати грошей, які належать конкретному бізнесу. До заборгованості дебіторів відносять:
● зобов’язання покупців за продані товари або за надані послуги;
● оформлені боргові зобов’язання, підтверджені векселями;
● передоплати, зроблені компанією постачальникам за товари або послуги, які будуть отримані в майбутньому;
● вартість послуг, наданих компанією, але ще не оплачених клієнтами;
● заборгованість співробітників, наприклад, видані позики або аванси;
● борги за наданими кредитами або за позиками.
Кожен із цих видів дебіторської заборгованості відображає різні аспекти фінансових операцій компанії та є частиною її фінансової звітності. Однак, оскільки у рахунках вказана конкретна сума за надані послуги або за продані товари, то з юридичної точки зору клієнт повинен перерахувати кошти за них, що робить їх активом, а не боргом на балансі компанії.
За методом розрахунку заборгованість дебіторів підрозділяється на товарну та грошову. Перша – погашається коштом товарів, робіт чи послуг. Друга – стягується коштами у певній валюті. Крім того, можна виділити декілька термінів погашення заборгованості. Так, нормальною або звичайною заборгованість вважається, якщо час сплати боргу ще не настав. Сумнівною її називають у тому випадку, коли сторона виконала свої зобов’язання, прописані в договорі, але не надала жодних гарантій щодо їх подальшого виконання. Існує також безнадійна заборгованість дебіторів. Вона вважається такою, коли є впевненість у тому, що борг не буде вчасно повернутий, або у тому разі, коли вже минув строк позовної давності.
Різниця між дебіторською та кредиторською заборгованістю
Кредиторською заборгованістю називають борг компанії перед фізичними чи юридичними особами. Саме вона зобов’язує підприємство надати послуги, поставити продукцію або сплатити кошти партнеру. Говорячи простою мовою, кредиторська заборгованість полягає у відповідальності підприємства перед його контрагентами, а дебіторська – це зобов’язаність контрагентів перед підприємством. Наприклад, заборгованістю дебіторів можна назвати передоплату за надані послуги або позику співробітнику компанії, а кредиторською заборгованістю вважається борг по кредиту перед банківською установою або несплата грошей партнеру за послуги, якими вже скористувалися.
Яким чином виникає заборгованість дебіторів
Боргові зобов’язання можуть з’являтися у різних випадках. Наприклад, якщо контрагент відкрив магазин продовольчих товарів і домовився з постачальником про переказ коштів за фактом реалізації продукції, то в такому разі бізнесмен має дебіторські борги перед підприємством.
Зазначену заборгованість можуть мати навіть великі компанії. Якщо контрагенти були перевірені, є впевненість у їхній надійності, то хвилюватися з цього приводу не треба. Проте слід детально вивчати питання виникнення та погашення боргів для того, щоб вони не перетворились у безнадійні.
Які дії передбачає робота із заборгованістю дебіторів
Така діяльність охоплює цілу низку заходів та процесів, спрямованих на управління, контроль та зменшення суми боргу, яку мають перед компанією її клієнти або боржники. Це важливий аспект фінансового менеджменту, який допомагає забезпечити стабільний грошовий потік та мінімізувати ризики неплатежів. Основні етапи та заходи в роботі з дебіторською заборгованістю передбачають:
- Оцінку платоспроможності клієнтів.
- Встановлення кредитних лімітів.
- Контроль та моніторинг заборгованості.
- Виставлення рахунків та проведення нагадувань.
- Проведення переговорів з клієнтами.
- Інкасацію боргів.
- Аналіз та вдосконалення процесів контролю, погашення боргів.
Ефективне управління дебіторською заборгованістю є ключовим чинником забезпечення фінансової стабільності компаній – незалежно від їх спеціалізації.
Чому для стягнення дебіторської заборгованості краще звертатися до фахівців
Кваліфіковані юристи компанії SV Law Agency мають великий досвід та професійні знання, які дозволяють ефективно управляти процесом стягнення боргів. Вони знайомі з правовими аспектами, володіють відпрацьованими методиками та процедурами, що сприяє швидкому досягненню результатів. Така всебічна допомога дозволяє клієнтам зосередитися на основній діяльності, зберігаючи внутрішні ресурси.
У процесі своєї роботи юристи SV Law Agency проводять детальний аналіз надійності контрагента, а також виявляють у нього наявні активи, які можна використати для стягнення боргу. На етапі досудового розв’язання проблемної ситуації вони організовують переговори з боржником та роз’яснюють йому наявні претензії, передбачені умовами договору. У разі стягнення боргу через суд досвідчені юристи здійснюють повний супровід клієнта протягом всього процесу. Спеціалісти забезпечують також супровід виконавчого провадження, виявляють дебіторську заборгованість боржника та оскаржують фраудаторні правочини. Залучення до стягнення дебіторської заборгованості фахівців сприяє зниженню ризиків та розробці чітких стратегій, які оптимізують процес та допомагають знайти альтернативні рішення, такі як реструктуризація боргу або мирова угода.