Існує багато причин, чому ви можливо захочете припинити діяльність Товариства з обмеженою відповідальністю (ТОВ), так само, як і в інших бізнесів. Ви можете вирішити вийти на пенсію, бізнес може більше не здати на операції, або ви просто більше не зацікавлені в проведенні ділових справ через ТОВ, як можливі мотиви для припинення діяльності. Цей посібник допоможе вам зрозуміти, як належним чином ліквідувати цю структуру бізнесу, будь-якою вона б не була.
Рішення про ліквідацію компанії приймається загальним збором акціонерів та документується письмово.
Інформація про членів ліквідаційної комісії (ліквідатора). Нормативні документи не регулюють склад ліквідаційної комісії компанії. Зазвичай комісія складається з керівника компанії (як голови ліквідаційної комісії), головного бухгалтера компанії та інших працівників. Також можливо залучення осіб із інших організацій, таких як аудитори та юристи. Для членів ліквідаційної комісії бажано мати непарну кількість осіб, мінімум три особи. Це полегшує підрахунок голосів та прийняття рішень.
Починаючи з дати призначення ліквідаційної комісії (ліквідатора), слід відзначити, що всі повноваження та права на управління справами компанії повинні бути передані їй.
Доцільно також включити терміни передачі бухгалтерської звітності компанії та інших документів, печаток та штампів, матеріальних та інших цінностей до ліквідаційної комісії (ліквідатора), а також призначити посадових осіб, відповідальних за передачу.
Акціонери повинні повідомити державного реєстратора за місцем знаходження компанії про рішення щодо ліквідації компанії протягом 3 (трьох) робочих днів з дати прийняття відповідного рішення.
Для цього необхідно подати оригінальне рішення (або нотаріально засвідчену копію) про припинення юридичної особи до державного реєстратора. Члени призначеної ліквідаційної комісії (ліквідатор) також повинні бути підтверджені таким рішенням, яке повинно включати період, протягом якого кредитори можуть подати свої претензії до компанії.
Після подачі необхідних документів Державний Реєстратор заносить рішення про припинення юридичної особи до Єдиного державного реєстру та сповіщає статистичні органи, Державну податкову службу, Пенсійний фонд України, Фонд соціального страхування України та Державний центр зайнятості.
Якщо компанія має кошти або майно після врегулювання з усіма кредиторами, вони розподіляються між акціонерами пропорційно їх власному капіталу.
Після врегулювання з кредиторами, ліквідаційна комісія (ліквідатор) повинна підготувати баланс-лист ліквідації, отримати його схвалення на загальних зборах акціонерів компанії та подати баланс-лист ліквідації до податкової організації за місцем реєстрації компанії.
Будучи проінформованою про рішення про ліквідацію компанії, відповідна податкова організація проводить позапланову перевірку документів платника податків. У результаті перевірки податкова організація складає відповідний акт. В разі відсутності заборгованості з платежів до бюджету, податкова організація видаватиме свідоцтва про відсутність податкової заборгованості. Коли є борг, складатиметься рішення про податкову зобов’язаність.
Ліквідаційна комісія (ліквідатор) самостійно знищує печатки, штампи компанії, склавши відповідний акт, та готує документи для зберігання в архівному установі.